Prirodzené procesy starnutia, genetika, vplyv vonkajších negatívnych faktorov prispievajú k zmene textúry a vzhľadu pokožky tváre. Kozmetika a procedúry zamerané na omladenie pomáhajú obnoviť jej zdravie, pružnosť a hladkosť. Nižšie vám povieme podrobne o najpopulárnejších v dermatologickej praxi.
V závislosti od cieľov a stupňa vystavenia sa rozlišujú povrchové a minimálne invazívne postupy proti starnutiu. Sú zamerané na riešenie mnohých dermatologických problémov:
- doplniť a aktivovať produkciu nového kolagénu;
- zabrániť fotostarnutiu pokožky;
- vyrovnajte reliéf tváre;
- boj proti vráskam a hyperpigmentácii;
- napnite a zvlhčite pokožku;
- odstráňte nerovný a matný odtieň.
Kozmetické výrobky na omladenie tváre
Najjednoduchší spôsob, ako sa vysporiadať s prvými známkami starnutia tváre, je správna domáca starostlivosť: krémy, séra, masky. Účinnosť prostriedku proti starnutiu bude závisieť od aktívnych zložiek a ich koncentrácie, ako aj od typu a stavu epitelu.
Čo treba hľadať v zložení:
- retinoidy(organické zlúčeniny vitamínu A) redukujú vrásky a jemné záhyby;
- hydroxykyseliny: Alfa hydroxykyseliny (AHA), beta hydroxykyseliny (BHA) a polyhydroxykyseliny jemne exfoliujú vonkajšiu vrstvu epitelu a stimulujú tvorbu nových buniek;
- kyselina hyalurónová: pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke;
- niacínamid: antioxidant, zabraňuje vzniku vrások, zvyšuje pružnosť a udržuje vlhkosť v pokožke;
- peptidy: stimuluje produkciu nového kolagénu a vyhladzuje dermálnu textúru;
- extrakt z hroznových jadiermá protizápalové a antioxidačné vlastnosti, podporuje produkciu kolagénu;
- koenzým Q10(CoQ10) chráni pokožku pred povrchovým poškodením;
- extrakty zo zeleného a čierneho čajumajú protizápalové vlastnosti a obsahujú antioxidanty;
- vitamín C(kyselina askorbová): antioxidant, chráni tvár pred negatívnymi účinkami slnečného žiarenia a voľných radikálov, zabraňuje vzniku vrások a stimuluje produkciu kolagénu;
- vitamín E.(alfa-tokoferol) pomáha obnovovať a vyhladzovať epitel.
Dermatologické omladenie tváre
Keď je proces starnutia zrejmý, neinvazívne metódy resurfacingu môžu zlepšiť stav pokožky.
Chemický peeling.Počas procedúry omladenia tváre sa na odstránenie povrchového poškodenia epitelu používa kyslý roztok: jazvy a jemné vrásky. Výsledok trvá niekoľko rokov a závisí od sily kyseliny a hĺbky lúpania.
Vedľajšie účinky: pálenie, opuchy a začervenanie, ktoré môžu trvať niekoľko dní až niekoľko týždňov (v závislosti od sily šupky). Stredný až hlboký chemický peeling predstavuje riziko bakteriálnych infekcií.
Laserový resurfacing.Na omladenie pokožky tváre laserom sa používa laser, ktorý buď odstráni povrchovú vrstvu epitelu, alebo ho zahreje, čím stimuluje tvorbu nového kolagénu.
Ablačné laserové ošetrenie odstraňuje povrchovú vrstvu pokožky, vyžaduje si však dobu zotavenia 7 až 14 dní. Neaplikačné procedúry pôsobia na dermis teplom bez toho, aby ich poškodili, a nevyžadujú rehabilitáciu.
Výsledky omladenia pretrvávajú mnoho rokov, ale vyžadujú si náležitú následnú starostlivosť: ochranu pred slnečným žiarením, používanie kozmetiky proti starnutiu.
Vedľajšie účinky: pálenie, svrbenie, odlupovanie, opuch a začervenanie. Keď sa epitel uzdravuje, môže mokvať alebo pľuzgieriť. Niekoľko mesiacov je pokožka veľmi citlivá a má červenkastý odtieň.
Minimálne invazívne omladenie tváre
Pre tých, ktorí nie sú pripravení na dlhé rehabilitačné obdobie, môžete cvičiť minimálne invazívne omladzovacie techniky.
Mikroihly. . . Počas procedúry sa meso koktaily vkladajú pod kožu pomocou špeciálneho dermarollera. Drobné ihly prepichnú epitel a vstreknú im živinovú zmes, čím stimulujú produkciu kolagénu a elastínu. Postup má kumulatívny účinok, ktorý sa dosahuje niekoľko mesiacov.
Vedľajšie účinky: olupovanie, podliatiny, krvácanie, riziko bakteriálnej infekcie.
Botuloterapia. . . Injekcie botulotoxínu typu A sú možno najobľúbenejšou minimálne invazívnou metódou omladenia. Účinná látka v injekcii blokuje nervové signály tvárových svalov v miestach, kde sa objavujú záhyby. To vedie k ich relaxácii a vyhladeniu vrások. Výsledky injekcie sa objavia do týždňa a trvajú tri až štyri mesiace. Keď sa toxín vyčerpá, vrásky sa vrátia.
Vedľajšie účinky: bolesť hlavy, príznaky chrípky, opuchy, podliatiny alebo bolesť v mieste vpichu, svalová slabosť, ovisnuté viečka.
Plnivá. . . Výplne sa vstrekujú pod kožu, aby sa obnovili prirodzené kontúry tváre. Ako plnivo sa používa kyselina hyalurónová, kyselina poly-L-mliečna alebo komplexné prípravky, ktoré pôsobia efektívnejšie.
Typ prípravku, jeho množstvo a spôsob podania závisí od oblasti, kam bude plnivo dodané. Opravné injekcie sa často používajú na zväčšenie objemu pier a líca, odstránenie hlbokých vrások, kruhov pod očami a zvislých čiar na tvári. Výsledky omladenia sa dostavia okamžite a trvajú niekoľko mesiacov až niekoľko rokov, v závislosti od použitého plniva a individuálnych vlastností ľudskej pokožky.
Vedľajšie účinky:bolesť, opuch, začervenanie, vyrážka, podliatiny a svrbenie.